Echoskleroterapia

Leczenie żylaków za pomocą echoskleroterapii polega na podawaniu leku do żyły pod kontrolą USG. W trakcie zabiegu używa się lek pod postacią pianki. Pacjent przed zabiegiem jest poddawany badaniu Dopplerem jest to niezbędne do poznania stopnia zaawansowania niewydolności żylnej oraz dokonania pomiaru wielkości uszkodzenia żył. Echoskleroterapia polega na wstrzyknięciu leku w postaci spienionej pod kontrolą USG pozwala to na zlikwidowanie uszkodzonych żył, które nie są widoczne gołym okiem w szczególności niewydolnych żył pni powierzchniowych: żyły odpiszczelowej wielkiej i żyły odstrzałkowej. Wcześniej w przypadku obu schorzeń jedym sposobem leczenia była operacja.

W przypadku leczenia dużych i nawrotowych żylaków efekt leczenia z użyciem pianki jest o wiele lepszy niż przy zastosowaniu środków płynnych. Zabieg skleroterapii jest wykonywany ambulatoryjnie bez stosowania znieczulenia ukłucia igłą są bezbelosne.

Przebieg zabiegu

Podczas zabiegu echoskleroterapii pacjent przyjmuje pozycję leżącą sprzęt wykorzystywany do zabiegu jest jednorazowy. W trakcie zabiegu wykonuje się serię nakłuć do niewydolnych naczyń. Lek podawany pod postacią pianki zawiera mikro pęcherzyki powietrza przez co łatwo go dostrzec w USG. Lekarz, który wykonuje zabieg może prowadzić obserwację w nastrzykiwanej żyle widoczne uszkodzone naczynia pozwalają na precyzyjność w podaniu leku. Po zakończonym zabiegu pacjent nakłada na nogę pończochę uciskową i zaraz po zabiegu zgodnie z zaleceniem lekarza musi udać się na dłuższy spacer. Pacjenci po zabiegu mogą przystąpić do swoich zajęć nie ma potrzeby pójścia na zwolnienie chorobowe.