Praca z osobami starszymi w Niemczech

W związku ze starzejącym się społeczeństwem w praktycznie całej Europie, w tym oczywiście w Niemczech coraz więcej osób potrzebuje pomocy. Dotyczy to najczęściej starszych osób samotnych, ale także rodzin, które z różnych przyczyn nie są w stanie na stałe opiekować się swoimi najbliższymi. W związku z tym bardzo popularnym kierunkiem dla Polaków stały się wyjazdy w roli opiekuna, które kuszą dobrym zarobkiem i na pozór świetnymi warunkami pod względem zakwaterowania, a nawet wyżywienia. Należy jednak pamiętać by być bardzo czujnym przed podjęciem się takiego zajęcia, szczególnie gdy nie znamy języka niemieckiego i wyjeżdżamy sami…

Kiedy podejmujemy decyzję o pierwszym wyjeździe do Niemiec nie wiemy dosłownie od czego zacząć. Jak logistycznie zaplanować nasz wyjazd, pobyt i samą pracę. Zachęceni opiniami, dobrymi zarobkami czy ofertami zostajemy skuszeni i bez przemyślania decydujemy się na taki krok. Dopiero po pewnym czasie stawiamy sobie szereg pytań i wątpliwości. W takim wypadku najlepiej zacząć od znalezienia zaufanego pracodawcy. W tym celu powinniśmy zapoznać się z tamtejszym rynkiem pracy, zbadać wiele ogłoszeń w internecie, sprawdzić opinie o danej firmie na forach czy specjalistycznych portalach, a przede wszystkim sprawdzić czy taka instytucja naprawdę istnieje i czy nie jest tylko tzw. podszywką pod inny biznes. Dobrym źródłem mogą być również oferty pracy znalezione w tamtejszych urzędach pracy, które są znacznie bardziej wiarygodne od tych z prasy czy internetu. Jeszcze lepiej jeśli w rodzinie lub wśród najbliższych znajomych mamy osoby, które pracowały już wcześniej w danym miejscu. Nie mniej jednak podstawą jest wyselekcjonowana grupa firm, które bierzemy pod uwagę. Wówczas możemy je dokładnie przeanalizować i porównać pod każdym względem.

Zdecydowana na podjęcie wyzwania pracy za granicami naszego kraju? Może polecić Ci rzetelną firmę BeTeCare, która daje gwarancję bezpiecznego wyjazdu oprtego na uczciwych warunkach współpracy – zapoznaj się ze szczegółami pod adresem praca w Niemczech dla opiekunki osób starszych.

Istnieje jednak teraz pytanie na co należy głównie zwrócić uwagę analizując takie firmy. Jako że Niemcy są społeczeństwem szybko starzejącym się, to też z każdym rokiem powstaje coraz więcej firm zajmujących się pomocą dla starszych i schorowanych. W związku z tym standard takiej pracy również się zwiększa. Obecnie możemy liczyć na całkowitą pomoc logistyczną związaną z darmowymi przejazdami, a także zakwaterowaniem. Niestety, to wiąże się również z wieloma oszustami, którzy wykorzystują zainteresowanie potencjalnych pracowników, a następnie wykorzystują ich nie wypłacając całej wypłaty, nakazując pracę na czarno, często w nieludzkich warunkach. Niestety, w skrajnych warunkach możemy mieć do czynienia nawet z handlem żywym towarem…

W związku z tym wracamy do tematu dokładnego „przebadania” naszego potencjalnego pracodawcy. Dzięki rozwojowi internetu możemy to zrobić nie wychodząc z domu. Głównym wyznacznikiem jest bowiem wpisanie do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego). Taki wpis świadczy o legalności danej firmy i jest podstawowym wyznacznikiem zaufania. Dzięki takim działaniom za pomocą CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – ceidg.gov.pl, zakładka „Znajdź przedsiębiorcę” możemy również sprawdzić NIP czy REGON upewniając się o autentyczności firmy. Jeśli taka firma faktycznie istnieje i ma pozytywne opinie w internecie lub wśród znajomych to kolejnym punktem powinna być treść i forma przedstawionej nam umowy. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zgadzać się na podpisanie jej dopiero po przyjeździe do Niemiec. Powinien to być pierwszy sygnał, że coś jest nie tak i należy się z takiej współpracy jak najszybciej wycofać. Jeśli jest możliwość podpisania umowy w naszym kraju to dokładnie sprawdźmy zakres naszych obowiązków, podstawowe wynagrodzenie, warunki przejazdu, zakwaterowania, a także okres jej trwania. Następnie powinniśmy zadbać o to byśmy zostali w pełni ubezpieczeni. Jest to szczególnie ważne podczas wyjazdu za granicę, gdzie leczenie jest znacznie droższe.

Podsumowując, praca w Niemczech z osobami starszymi jest oczywiście atrakcyjna, kusząca i opłacalna, ale należy pamiętać o bardzo dużej ostrożności i wstrzemięźliwości w pochopnym podejmowaniu decyzji. Stosując się do naszych zaleceń możemy zminimalizować niebezpieczeństwo do minimum.