Wybielanie zębów

Istnieje wiele sposobów wybielania zębów, jednak tylko wybielanie medyczne uznaje się za bezpieczne oraz skuteczne- ważne jednak by zostało przeprowadzone przez doświadczonego stomatologa, który przed rozpoczęciem zabiegu oceni stan zdrowia zębów. Używa się do tego celu specjalnych lamp LED a także wysokostężonego nadtlenku wodoru, które to dają efekt pełnego wybielenia oraz wpływają na wrażliwość dziąseł oraz zębów. Samodzielne przeprowadzanie zabiegu daje jedynie efekt częściowego wybielenia z ominięciem przestrzeni międzyzębowych, uzyskując nieestetyczny efekt nierównomiernego koloru.

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem należy przeprowadzić wnikliwą analizę stanu zdrowia, gdyż tak jak w przypadku każdego zabiegu istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Należą do nich: różnego rodzaju alergie, ciąża i okres karmienia piersią, silna nadwrażliwość zębów oraz intensywne przebarwienia tetracyklinowe (które to wymagają założenia koron lub licówek). Zabiegu nie wykonuje się u osób poniżej 16. roku życia.

Wybielanie należy poprzedzić profesjonalną i dokładną higienizacją. Ważne by usunąć z zębów cały osad oraz kamień nazębny a także wyleczyć wszystkie ubytki wywołane próchnicą. Określa się również próg wrażliwości zębów oraz ich żywotność.

Po zabiegu

Aby jak najdłużej utrzymać satysfakcjonujący efekt należy ograniczyć w swojej diecie produkty silnie barwiące szkliwo, takie jak kawa, czerwone wino, buraki. Ważne jest to zwłaszcza w pierwszych dwóch dobach po zabiegu, kiedy to zęby chwilowo zwiększają porowatość i silnie chłoną barwniki zawarte w pokarmie. W tym czasie zalecana jest tak zwana „biała dieta”, opierająca się na produktach o jasnym kolorze. Zalicza się do nich, między innymi twaróg, jogurty, kefiry a także ryż i makaron oraz ziemniaki i kalafior.

Po zabiegu a czasem i w jego trakcie może wystąpić chwilowa nadwrażliwość. W takiej sytuacji zabieg należy na chwilę przerwać i ewentualnie przeprowadzić dodatkową fluoryzację. Wszystko zależy jednak od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Efekt profesjonalnego wybielania w zależności od stosowanej diety i nawyków żywieniowych utrzymuje się od roku do kilku lat. Po tym czasie, aby nadal cieszyć się białym, pięknym uśmiechem, zabieg należy powtórzyć.